Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lampión, kam se podíváš

5. 11. 2017

Již se stalo tradicí, že první čtvrtek po změně času na zimní, se sejdou příznivci lampiónů a vyrazí na průvod.  Letos tento termín připadl na 2. 11. 2017, a tak se v 18.00 hodin se sešli před hořickou radnicí a po krátké informaci se průvod vydal Škroupovou ulicí, přes Janderovu do Smetanových sadů, dále Gothardskou ulicí na Svatogothardský kopec.

Na kopci čekalo na děti strašidýlko Jozífek a ti odvážní dostali sladkou odměnu, časopis nebo omalovánku. Jozífek měl připravenou hromadu odměn.

Na konci svítivé procházky a za podpory všech, kteří jednohlasně odpočítali a tím dali pokyn panu Elcnerovi, byl odpálen velkolepý ohňostroj. Nad rozzářenou oblohou žasli nejen děti, ale i dospělí, to potvrzuje i potlesk, který se rozezněl po poslední z odpálených světlic.

            Tato akce by se neuskutečnila bez finanční podpory Města Hořice, organizačního zabezpečení dobrovolníků - členů Klubu Maják Hořice, bezpečnostní podpory Městských strážníků. Dále pak děkujeme firmě Jana Hátlová – Tabák, Kubištovy hořické trubičky a Škvrnovo pekařství za sladké odměny. Svým hlasem a silami přispěl také pan Kamil Kašparovský a my mu za to moc děkujeme. Všem moc děkujeme za pomoc a rádi bychom poděkovali všem, kteří přispěli Jozífkovi do kasičky na vánoční besídku pro naše dětské členy.

Letošní rok byl již šestý ročník pořádaný klubem Maják Hořice, ale tradice lampionového průvodu sahá mnohem dále. Lampiónové průvody se pořádají po celém světě k různým příležitostem. V období socialismu se pořádaly lampiónové průvody v předvečer 7. 11. na oslavu Velké říjnové revoluce, po roce 1989 skončily. Dle nalezených zdrojů, se v Hořicích další lampiónový průvod konal v roce 2001 pod vedením klubu Kiwanis.  Po krátkém přerušení začal lampiónový průvod v roce 2012 pořádat Klub Maják Hořice. Od začátku měla akce úspěch a účastnilo se ji spousta hořických i přespolních občanů.

Letos vyšlo datum akce na den Památky zesnulých, proto někteří spojili průvod s návštěvou hřbitova, zapálením svíčky a vzpomínkou.  V okamžiku, kdy se rozsvítila obloha ohňostrojem to nebyla jen pompéznost, ale i symbolika, protože život jako takový někdy začíná, po té zazáří a na konci zhasne.

Děkujeme všem, že jste si našli chvilku se s námi projít Hořicemi.

 

                                                                                             www.klubmajak.cz