Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maják na jaře

14. 5. 2013

            Ačkoliv je venku ještě zima, Klub Maják Hořice o.s. pracuje na plné obrátky a neustále plánuje svoji další činnost. Náplní práce jsou pravidelné tvůrčí dílny, uskutečňované díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje a vstřícnosti v DDM Hořice. Děti se zdravotním postižením, ale i děti zdravé na dílnách vyrábějí výrobky z nejrůznějších materiálů např. z papíru, pedigu, korálků, plstě, atd. a také z keramické hlíny, která je pro děti asi tím nejvhodnějším materiálem. Při svém kreativním tvoření si procvičují hrubou i jemnou motoriku, kterou mají ve většině případů postiženou, dále rozvíjejí představivost a šikovnost, kdy podle vlastní fantazie vytvářejí nejrůznější dílka. Na dílnách se scházíme pravidelně jednou měsíčně.

Dalším důležitým bodem naší činnosti je hojně navštěvované rehabilitační plavání, při kterém se rozdíly mezi jednotlivými druhy postižení našich členů prakticky úplně smazávají. Děti jsou v bazénu obdivovány za dovednosti, které ve vodě zvládnou, a potom je okolo plavající veřejnost v šoku, když zjistí, že na břehu děti např. nejsou schopny samostatně chodit nebo potřebují dopomoci. Plavání podporuje fyzickou kondici, zvyšuje vitální kapacitu plic, podporuje obranyschopnost a otužilost organizmu a hlavně se všem velice líbí a už si nedokáží představit byť jen měsíc bez něj.

Také pořádáme jednou týdně pro naše členy s nejtěžším postižením muzikoterapii, která dětem velice  pomáhá především psychicky. Děti se aktivně zapojují do hry, hrají na jednoduché hudební nástroje, zpívají a uvědomují si cit pro rytmus a takt.

Stalo se již pravidlem, že na vánoční a velikonoční svátky  Klub Maják pořádá pro své členy bowlingový turnaj v restauraci U Maxe v Ostroměři. Hráči jsou rozděleni do dvou družstev bez ohledu na věk, pohlaví, stupeň postižení, fyzické předpoklady atd. a soutěží mezi sebou s naprostou přirozeností. Držíme se známého hesla, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a milým pravidlem se stává i to, že si zaměstnanci restaurace připraví pro naše děti odměny, a tak děti odcházejí nejen s nadšením ze hry, ale odnášejí si i poháry a za to vše moc děkujeme.

Každá akce našeho Klubu Maják Hořice o.s. je pro naše děti nepostradatelným, důležitým a i příjemným vytržením, z jinak stereotypního způsobu života. Každá naše akce se setkává  s velmi pozitivními ohlasy dětí a jejich rodičů - ať už se jedná o čistě majákovské akce (pobyty, dílny, plavání) nebo i o akce pro širokou veřejnost (Hurá na prázdniny ve Smetanových sadech, Lampiónový průvod, atd.). A to nás povzbuzuje nejen psychicky, ale i fyzicky a dává nám pocit, že jsme prospěšní.  Děkujeme všem, kteří přiloží ruku k dílu a pomohou např. s organizací akcí, dobrovolnickou činností a také děkujeme všem, kteří přispívají finančními nebo materiálními dary.